mihaela-luleaMihaela Lulea a luat locul 4 în proba de caiac a Jocurilor Paralimpice de la Rio, unde a ratat de puțin prezența pe podium. Sportivă fără un picior e singura reprezetantă din Banat la competiția dedicată persoanelor cu dizabilități din Brazilia.

Lulea a înregistrat timpul de 52 sec 273/1000, la mai puțin de o sutime de medaliata cu bronz, franțuzoaica Cindy Moreau, care a terminat cursa cu timpul de 52 sec 103/1000. Campioana a fost britanica Anne Dikins, cu timpul de 51 sec 348/1000, iar argintul l-a luat Amanda Reynolds din Austrlia, cu timpul de 51 sec 378/1000.

Mihaela Lulea și-a pierdut un picior la 12 ani, când un urs de la Grădina Zoologică din Timișoara i-a tras gamba printre gratii. Sportiva a cucerit numeroase medalii la caiac.