Chiar dacă sportivii timișoreni nu au câștigat medalii, patru dintre ei au prins finale la Internaționalele României, competiție desfășurată la București săptămâna trecută.  La 16 ani, Snejana Popov a concurat în cinci finale pentru clubul austriac SV Kapfenberg.

Popov a obținut următoarele rezultate: locul 7 la seniori și juniori la 100 de metri spate, locul 15 la seniori și 11 la juniori la 200 de metri mixt, locul 12 la seniori și 5 la junioare la 50 de metri fluture, locul 10 la senioare, respectiv 9 la junioare la 200 de metri spate,  și locul 12 la seniori și 17 la juniori la 100 de metri fluture. Călin Rareș, Cosmin Lancea și Andreea Hornea au mai prins fiecare câte două finale.

Andreea Hornea, junioară la Clubul Sportiv Școlar 1 din Timișoara, a luat locul 16 la seniori și 13 la juniori la 200 de metri bras, dar și locul 14 la seniori și 12 la juniori la 200 de metri spate. Rareș Călin, legitimat la Aquasport Timișoara a fost pe locul 16 la seniori și 4 la juniori la 100 de metri bras, și pe 14 la seniori și 9 la juniori la 200 de metri bras. Cosmin Lancea, legitimat la CSM Timișoaraa luat locul 12 la 50 de metri bras și 7 la 100 de metri bras.