Laura Vîrga de la CSU Poli Timișoara a câștigat marți titlul de campioană națională de floretă la competiția juniorilor. Pe lângă sportiva medaliată cu aur, clubul alb-violet a mai avut două floretiste în concurs.

Pe tabloul de 8, Laura Vîrga a trecut cu 15-2 de Andreea Gheorghe de la Steaua, iar în semifinale a câștigat cu 15-5 cu altă sportivă de la clubul roș-albastru, Rebeca Cândescu. În finala, sportiva de la CSU Poli a câștigat cu 15-11 cu Raluca Drăghici de la Farul Constanța. Pe tabloul de 8 a acces și Teodora Sîrbu de la Poli, care a pierdut cu 15-10 cu Raluca Drăghici și a terminat pe locul 6. Ana Boldor a abandonat cu Anca Săveanu de la Steaua, tot pe tabloul de 8, și a terminat pe locul 5.

În total, au participat 24 de sportive. La masculin, CSU Poli a luat aurul la individual, prin Benjamin Bodo. Miercuri are loc proba feminină pe echipe.