Mihaela Lulea a câștigat săptămâna trecută argintul la Campionatul European de caiac-canoe de la Plovdiv. Timișoreanca a mai adunat astfel o medalie importantă la vitrina sa de trofee.

Lulea a terminat pe locul 2 în proba de KL3 pe distanța de 200 de metri, cu timpul de 53,84 de secunde. Aurul l-a luat franțuzoaica Cindy Moreau, cu 53,184 de secunde, iar pe trei a fost suedeza Helena Ripa, cu timpul de 54,940. Lulea și-a pierdut un picior la 12 ani, după ce un urs a atacat-o la Grădina Zooligcă din Timișoara prin gard.

România a câștigat aurul la canoe 2 pe distanța de 500 de metri prin Leonid Carp și Victor Mihalachi.