Sezonul intern de motocros s-a deschis la sfârșitul săptămânii trecute la Lugoj, pe dealul Hezerișului, iar concurenții bănățeni au fost la înălțime. Mihai Stoichescu a câștigat cursa de la MX1, iar colegul său lugojean Vlad roșu a fost pe locul trei.

De menționat că s-a concurat într-o singură manșă, deoarece organizatorii au decis să renunțe la manșa a doua, din cauza ploii. Stoichescu a revenit la Moto Extrem, deși era hotărât să se las,e și a câștigat la MX1, unde tânărul Vlad Roșu a fost pe locul trei. Tot pe primul loc a urcat și fiul antrenorului Liviu Jigmond, juniorul cu același nume, la clasa 50cc juniori III, la vârsta de doar 7 ani. Tot de la clubul lugojean, Valentin Ardelean a câștigat cursa amatorilor, iar Marțian Ioviță a fost pe locul doi la veterani.

Următoarea etapă a Campionatului Național de Motocros, care anul acesta va avea șase etape, va fi în 27-28 mai la Valea lui Mihai, județul Bihor.