Timișoara 89ers s-a impus cu 40-6 pe terenul celor de la mureș Monsters, în penultimul meci al sezonului regulat. Anterior în această primăvară, bănățenii au câștigat partida cu Bucharest Rebels, dar au pierdut-o pe cea cu Cluj Crusaders.

Timișoara a deschis scorul după un touch-down reușit de Charles Babb, convertit de Remus Baizath. Până la pauza primului parțial, scorul a devenit 0-14, după un alt touchdown reușit de Denis Caragia. Babb și Caragia au fost autorii celor două touch-down-uri din sfertul al doilea. ”Monștrii” au ajuns și ei în end-zone-ul oaspeților prin Hunor Szolosi, astfel că scorul la pauză a fost de 26-6. În sfertul trei nu s-a punctat, iar în ultimului parțial, Babb a mai reușit două touch-down-uri, ultimul cu conversie reușită de Jeron Jones.

Cu trei meciuri jucate, mai multe decât Crusaders, cei de 89era sunt lideri temporari în campionat. În 18 mai, timișorenii primesc vizita celor de la Reșița Locomotives într-un derby al Banatului la fotbal american.