Timișorenii Cătălin Cazacu și Ionel Pascotă au câștigat etapa de la sfârșitul săptămânii trecute din Cupa Moto RC, desfășurată pe circuitul de la Adâncata, județul Ialomița. Practic, cei doi domină competiția, fiecare la clasa lui.

Ionel Pascotă, care are un palmares impresionat de 38 de titluri de campion, s-a impus la clasa de 600 cmc. După pilotul născut în Giroc au fost concurenți veniți din străinătate, Janos Horchak și Adrian Petrovic. În cazul lui Cătălin Cazacu (foto), a fost victorie la 1000 cmc și timișoreanul nu mai poate pierde titlul la final de an. Pilotul i-a depășit pe Bogdan Vrăjtirou și Cătălin Manea.

Ultima etapă din Cupa Moto RC va avea loc în 7-8 octombrie, pe același circuit. Apoi, Campionatul Național își va desfășura ultima rundă în 28-29 octombrie, la Serres, în Grecia.