Gimnasta românească și-a scris o filă importantă la sfârșitul săptămânii trecute, cu ocazia competiției Abierto Mexicano de Gimnasia, ultimul concurs din cariera impresionată a Cătălinei Ponor. Alături de ”Laleaua neagră” a concurat și Vlad Cotuna, care a urcat și pe podium.

Timișoreanul a concurat la cinci aparate, iar la individual compus a terminat pe locul 4, cu punctajul total de 54.596. Cotuna a fost pe locul 3 la paralele, unde a fost notat cu 14.330. De asemenea, la sol a fost pe locul 4, cu aceeași notă ca și locul trei, 13.400. În rest, la bară fixă a fost pe locul 4, cu 13.366, la inele, pe 7, 12.560, loc pe care l-a ocupat și la sărituri, cu nota  13.500. La cal cu mânere, gimnastul nu a concurat.

Ponor a luat aurul la sol și bârnă, plus argintul la individual compus. Chiar și așa, nivelul concursului de la Mexico e mult sub unul al unor campionate europene sau mondiale, și rămâne de văzut ce va mai face gimnastica românească în viitor, atât la masculin, cât și la feminin.