Cristina Bălan este singura sportivă care mai ține ”trena” pentru atletismul timișorean. Sportivă născută în 1998 și legitimată la CS Athletics Timișoara și CSM Craiova a devenit campioana universitară la 400 și 800 de metri, după ce anterior triumfase în cele două probe și la Cupa RMA, unde a cules laurii și la 200 de metri.

Sezonul de sală a fost deschis de Cupa Romanian Masters Athletics, organizată în perioada 19-20 ianuarie la București. Timișoreanca a câștigat proba de 400 de metri, cu timpul de 56,44 de secunde. sportiva cu dublă legitimare la CS Athletics Timișoara și la CSM Craiova a fost cea mai bună și la 800 de metri, unde a scos timpul de 2:11.54. Bălan a fost prima și în proba de 200 de metri a senioarelor, cu timpul de 25,88 de secunde, cu mențiunea că doar ea și o altă sportivă au concurat.

La Cupa RMA, o medalie a câștigat-o și Antonio Cuturean, la 800 de metri masculin. Atletul născut în 2011, elev la LPS Banatul, a bifat timpul de 1:55.18, suficient pentru argint. La concurs a fost prezentă și timișoreanca Ioana Gheorghe, legitimată acum la CSA Steaua. Sportiva a luat locul 7 la 60 de metri, dar nu a luat startul în proba de 200 de metri.

În 26-27 ianuarie a avut loc Campionatul Național Universitar, organizat în Bacău, ca de obicei. Cristina Bălan, care este și studentă la Universitatea de Vest, a triumfat din nou. La 400 de metri a bifat timpul de 58,02 de secunde. De asemenea, Bălan a luat titlul și la 800 de metri, cu timpul de 2:13,39. Atleta a concurat și în proba de sprint, 60 de metri, unde a bifat timpul de 8,16, suficient pentru locul 7.

Campioana nu a fost singura atletă din Timișoara care a concura la Universitare. În proba de 3000 de metri feminină, Yasmina Claudiu Tămășilă de la CSU Poli a luat locul 7. În aceeași probă, Antonio Beniamin de la Universitatea de Vest din Timișoara a terminat pe locul 10. Sportivul a concurat și la 1500 de metri, unde a încheiat cursa pe locul 18.