România a avut o zestre bună la Campionatul Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1, de la Istanbul, unde delegația tricoloră a câștigat nouă medalii. Printre cei care au urcat pe podium se află și Antonio Cuțurean, fost sportiv de la LPS Banatul.

În vârstă de 18 ani, Cuțurean este acum legitimat la Clubul Sportiv Orășenesc Voluntari. Sportivul a alergat la 400 de metri, iar în proba de ștafetă 4X400 de metri, a luat bronzul alături de colegii Remus Niculiţă, Robert Mihăiţă Simion și Cristian Voicu, după un timp total de 3:26.32. În total, România a luat trei medalii de aur, două de argint și patru de bronz, după ce a trimis la Istanbul o delegație de 23 de sportivi.

În clasamentul pe națiuni la total, România a fost pe trei, după Turcia și Ucraina. La feminin, România a fost pe locul doi în clasamentul pe medalii, după Grecia. La masculin, românii au luat locul trei, după Turcia și Ucraina.