Etapa de dinainte de marea pauză din februarie nu a adus surprize pentru echipele de baschet timișorene. BC SCM Timișoara s-a impus cu BC Mureș Târgu Mureș, la scorul de 112-72, iar echipa feminină a clubului de drept public a cedat cu 80-77 cu Olimpia Brașov. Timba a cedat și ea la scorul de 111-86 cu Sibiul.

Duelul dintre ”lei” și”tigri” a ajuns o luptă disproporționată între cele două formații, deoarece ardelenii au doar români pe fondul marilor probleme financiare. În aceste condiții, echipa lui Tudor Costescu a avut o misiune ușoară vineri, după scorul pe sferturi de 35-9, 31-20, 27-18, 19-25. Pivoții Păun și Diaz au marcat cele mai multe puncte ale echipei lui Tudor Costescu, fiecare cu câte 18. Engi Rosenfeld a marcat 23 depuncte pentru BC Mureș.

Sâmbătă, fetele de la clubul de drept public au avut parte de un meci foarte echilibrat cu Olimpia Brașov, pierdut cu 80-77. Pe sferturi, scorul a fost de 20-25, 16-16, 19-16, 22-23. În ultima jumătate de minut, Biljana Pesovic a dat 4 puncte pentru oaspete. D’Lesha Lloyd a fost principala marcatoare a Timișoarei, cu 46 de puncte, iar Handford a dat 26 de puncte pentru brașovence. Echipa lui Mihai Coldea a terminat sezonul regulat pe locul 7.

Timba a pierdut și ea, dar după un meci fără mare istoric cu CSU Sibiu, cedat cu 111-86, după scorul pe sferturi 25-35, 20-21, 22-29, 19-26. Lazăr a fost cel mai bun marcator al ”urșilor”, cu 25 de puncte, iar Laser a înscris cel mai mult din tabăra sibiană, 18 puncte. Atât campionatul masculin, cât și cel feminin se opresc pentru programul echipelor naționale și turneele Final 8 ale Cupei României.

Timba va juca sâmbătă, 10 februarie, cu CSA Steaua, în sferturile competiției KO. BC SCM Timișoara va avea meci duminică,11 februarie, cu CSU Sibiu. Turneul  fetelor începe în 22 februarie, iar elevele lui Mihai Coldea vor juca cu Brașovul. Ambele turnee vor avea loc la Sfântu Gheorghe.