România a luat bătaie și de la Muntenegru la ultimul meci de la Eurobasket, la scorul de 86-69 și termină rușinos competiția, cu un semnal de alarmă pentru viitorul baschetului românesc. La acest meci, Alexandru Olah și Octavian Popa-Calotă au jucat mult mai puțin ca la partidele anterioare.

Lipsa mizei meciului s-a simțit în prestație, dar, din nou, Vulturii au terminat jocul dând mâna cu adversarii, din cauza diferenței de scor foarte mari. Țenter a început cu Mandache, Kuti, Torok, Nicolescu și Baciu. Timișoreanul Alex Olah a jucat 7:23 de minute, timp în care a reușit doar o pasă decisivă. Popa-Calotă, conducătorul de joc al BC SCM Timișoara, a bifat 3:37 de minute, în care a reușit o recuperare și o intercepție.

După 30 de ani de absența, România a jucat la un campionat european doar pentru ca a fost țară organizatoare. Cortina cade la Cluj, iar despre o viitoare calificare sunt mai multe semne d eîntrebare decât certitudini.