Baschetbalistele de la CS SCM Timișoara au pierdut la scorul de 72-50, în deplasare la Sepsi Sfântu Gheorghe, în prima etapă din retur. Sfertul trei a fost unul în care echipa nou-promovată a marcat doar 3 puncte, la un joc la care timișorencelor le-au lipsit Maegan Conwright și Romina Filip.

Meciul nu a început într-o notă foarte dominantă a gazdelor, iar după primele zeceminute, scorul a fost de 20=14. Chiar și așa, Sfântu Gheorghe a condus în permanență, iar la pauză a intrat cu 38-27. În sfertul al treilea, bănățencele aproape că nu au contat, iar la finalul său scorul a devenit 60-30, astfel că scorul de la final nu are de ce să fie surprinzător.

Lloyd a fost ceamai buna marcatoare a timișorencelor, cu 20 de puncte, urmată de Kiiriienko, cu 12 puncte, Brosovszky, cu 8, Stoiedn, cu 4, Brudgess, cu 3, Ardelean, 2 puncte, și Young, 1 punct. Webb și timișoreanca Stoenescu au fost cele mai bune marcatoare ale celor de la Sepsi, cu 22, respectiv 16 puncte.

Timișorencele vor primi săptămâna viitoare vizita celor de la Universitatea Cluj.