Baschetbalistele de la CS SCM Timișoara s-au impus în meciul jucat la Satu Mare cu echipa din localitate la scorul de 72-67. Timișorencele au mai câștigat meciurile de verificare cu Sirius Târgu Mureș și CSU Alba Iulia, și l-au pierdut pe cel cu unguroaicele de la Pecs.

Pe sferturi, scorul a fost de 25-17, 16-14, 16-17, 15-19. Mihai Coldea a început în formula de start cu Conwright, Ivășchescu, Lloyd, Ardelean și Burgess. La sătmărence au fost două absențe importante: Green și Harrison. Cea mai mare diferență s-a înregistrat la mijlocul sfertului al doilea, la scorul de 50-37. Cea mai bună marcatoare a fost Maegan Conwright, cu 22 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, urmată de D’Lesha Lloyd, 18 puncte și 7 recuperări.

Au mai înscris: Ardelean, 11 puncte, Brugess, 6 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, Kiiriienko, 6 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Filip, 6 puncte, 3 recuperări. Popa, 3 puncte. Pe lângă jucătoare U22 Ivășchescu, au mai jucat fără să înscrie Young și Bota. echipa rămâne și miercuri la Satu Mare, pentru un antrenament comun și un joc-școală, la care vor evolua baschetbalistele alb-violete care au prins mai puține minute marți.

Antrenorul e multțumit de echipă.  ”A fost un test util, mai ales din punct de vedere al jocului. Am condus mai mereu la 10-12 puncte, dar experiența le-a ajutat pe gazde să revină în câteva rânduri. Mai avem de muncit, am făcut și unele greșeli, dar ne aflăm pe drumul corect. Suntem într-un punct bun al pregătirii și abordăm cu încredere noul sezon”,a declarat Mihai Coldea.

Echipa începe sezonul în 27 septembrie, cu primul meci din Cupa României cu ICIM Arad.