Baschetbalistele de la CS SCM Timișoara au început play-off-ul cu dreptul, cu o victorie la Satu Mare, obținută la scorul de 82-71, un rezultat excelent și enscontat. La masculin, formațiile timișorene au cedat în ultima rundă a sezonului regulat. BC SCM Timișoara a pierdut dramatic la Cluj, iar Timba a cedat la Pitești.

Baschetbalistele antrenate de Mihai Coldea au mers la Satu Mare ca ocupanta locului 7 în urma sezonului regulat. Ardelencele terminaseră pe doi, dar diferența aceasta s-a anihilat. Pe sferturi, Timișoara s-a impus cu 27-15, 25-12, 9-23, 21-23. Cu acest succes, bănățencele i-au un mare avans pentru a juca în semifinale. Al doilea meci e amrți de la ora 19,30 la Timișoara, iar Satu Mare trebuie să învingă pentru a împinge disputa în meciul decisiv.

Un meic dramatic a fost și la Cluj, unde BC SCM Timișoara a cedat cu 93-91. Alb-violeții au condus trei sferturi, dar în decisiv au cedat conducere. Cu cinci minute înainte de final, Tudor Costescu a fost eliminat pentru protste la adresa arbitrajului. Pe sferturi, a fost 19-25, 21-25, 30-22 și 23-19 pentru U BT Cluj Napoca. Săptămâna viitoare, ”leii” din Banat încep meciurile din grupa 1-6.

La Pitești, Timba a avut momente bune de joc, dar a cedat cu 95-78. Pe sferturi, formația argeșeană s-a impus cu 24-18, 21-18, 22-12, 28-21. ”Urșii” vor intra de săptămâna viitoare în grupa 7-12.