Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au pierdut și ei, la fel ca și colegii handbaliștii, partida de sâmbătă, la scorul de 79-70 pe scorul celor de la U BT Cluj Napoca. După meci, președintele secției, Ilie Trițoiu, a declarat că arbitrul Dragoș Nicolae i-a defavorizat clar pe bănățeni.

Meciul a început slab pentru elevii lui Dragan Petricevic, iar după primul sfert, Clujul a condus cu 22-9. Timișorenii au mai recuperat din diferență până la pauză, când au intrat cu 37-32. Cursa de urmărire a continuat și după trecerea pe la vestiare, și a ”ieșit” până la 52-51, la o triță a lui Brown. Sfertul trei s-a terminat cu 53-51, iar apoi, timișorenii nu au reușit să mai mențină ritmul, mai ales că l-au pierdut și pe Pesakovic, accidentat. Franklin a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu 22 de puncte, urmat de Pesakovic  cu 11 puncte, Brown, 10 puncte, Dragoste, 9 puncte, Komatina 8 puncte, Mirkovic, 6 puncte, Gorgemans și Popa, 2 puncte fiecare. Cele mai multe puncte ale clujenilor le-a dat Richard, 15.

Săptămâna viitoare, SCM Timișoara primește sâmbătă de la 18,45 vizita celor de la CSM Oradea.