În prima etapă a returului Grupei Roșii, baschetbaliștii de la SCM Timișoara au pierdut cu 97-71 la Sibiu, o înfrângere la un scor cum demult nu au mai pierdut elevii lui Cristian Bota. Alb-violeții au jucat foarte slab în repriza secundă.

Primul sfert a început bine pentru oaspeți, care au dat rapid trei trițe, iar după primele zece minute, scorul era de 21-24. Jocul s-a echilibrat, iar la pauză, tabela indica 42-43.. A doua jumătate a partidei nu a mai stat sub semnul echilibrului. După sfertul trei, gazdele au preluat conducerera autoritar, cu 69-56, iar diferența a crescut în ultimele zece minute, mai ales datorită recuperărilor ardelenilor. Au marcat pentru timișoreni: Brown 15 puncte, Pesakovic 11 puncte, Randolph 10 puncte,  Calotă 10 puncte, Vukosavljevic 9 puncte, Baciu 8 puncte, Stojadinovic 8 puncte. Hardy a dat 17 puncte pentru sibieni.

SCM Timișoara joacă din nou miercuri de la ora 17, în sferturile Cupei României, meciul-tur. Adversarul va fi Dinamo București.