Naționala de baschet masculin a României a pierdut cu 90-63  meciul cu Croația din preliminariile pentru Mondial, după o prestație modestă.  Partida de la Cluj a fost ultima din preliminarii, de unde Vulturii au fost eliminați, cu două victorii.

Timișoreanul Alexandru Olah a fost din nou titular în echipa de start gândită de Zare Markovski. A jucat 14:28 minute, timp în care a marcat 10 puncte și a mai reușit 3 recuperări, 1 assist, 1 minge furată, pentru indicele de 14 la eficiență. Jucătorul lui BC SCM Timișoara, Tudor Gheorghe, a fost trimis în teren  înn sfertul al doilea. A jucat doar 3:01 minute, în care a avut o aruncare ratată, pentru -1 la eficiență.