”Urșii” de la Timba au pierdut în deplasare la Phoenix Galați la scorul de 96-67. Un rezultat dur, dar galben-negrii au mers fără Kovacevic și Veina, bolnavi, iar Boloni și Lazăr nu au putut evolua nici ei, tot pe fondul unor probleme medicale.

În aceste condiții, gălățenilor le-a fost destul de ușor. După primul sfert, scorul era de 27-15, iar la pauză s-a intrat cu 47-32. După trei sferturi, tabela indica 69-43, iar la final, diferența a fost de 29 de puncte puncte. Cel mai bun marcator al Timbei a fost Naylor, cu 14 puncte, urmat de Rotariu, cu 13, și Pierce, tot cu 13, aflat la debutul într-un meci oficial. Balmuș a dat 12 puncte, Reljic, 11, iar Medgyesy, 4.

Gugino și Artino au fost principalii marcatori ai Galațiului, cu 21, respectiv 20 de puncte. Săptămâna viitoare Timba se va deplasa la Dinamo București, formație pe care a bătut-o în tur.