BC Timba Timișoara a pierdut la diferență mare la Oradea, la scorul de 100-76. Bănățenii nu au avut aproape nicio șansă în fața trupei lui Cristian Achim, mai ales în actuala formulă, după ce șase jucători aduși în vară au plecat din lotul galben-negrilor.

Partida nu a dat mari emoții orădenilor, care s-au distanțat din primul sfert, terminat la scorul de 23-16. Până la pauză, scorul s-a dus la 54-31, iar situația nu s-a schimbat deloc după ce echipele au mers pe la vestiare. Sfertul ttei s-a oprit la scorul de 81-50. În ultimul, bihorenii au atins suta, iar Timba deocamdată se bate doar pentru evitarea retrogradării.

Naylor a fost cel mai bun marcator al oaspeților, cu 24 de puncte, urmat de Reljic, cu 19, Florveus, 14, Rotariu, 8, Kovacevic, 8, Balmuș, 3, și Lazăr, 2. Pentru orădeni, Gajovic și Mandache au fost principalii marcatori, cu 15, respectiv 14 puncte.

Timba va juca următorul meci acasă joi, de la ora 18, cu BCM U FC Argeș Pitești, la Sala ”Constantin Jude”.