Marțea mare în abschetul masculin timișorean le-a adus succese ambelor echipe. Prima a fost Timba, care s-a impus cu 91-74 cu Politehnica Iași, pentru ca apoi, BC SCM Timișoara să o bată pe Steaua cu 78-66.

”Urșii” nu au avut o viață așa ușoară, mai ales că au jucat fără Rotariu sau Pierce. Ieșenii au dominat bună parte din meci, dar după accidentarea lui Florin Popa au devenit o pradă ușoară pentru gazde. Pe sferturi, scorul a fost de 20-27, 17-22, 29021 și 25-4. Cel mai bun marcator al Timbei în al treilea meci din grupa 7-12 a fost Damjan Kandic, cu 26 de puncte.

Ulterior, BC SCM Timișoara s-a impus cu 78-66 cu CSM Steaua București, și alb-violeții au bifat primulsucces din Top 6, chiar dacă Popa-Calotă nu a putut juca. Pe sferturi, scorul a fost de 17-22, 21-25, 21-13, 19-11. Jeremic a fost, ca de obicei, cel mai bun marcator al echipei lui Tudor Costescu, cu 20 de puncte.