SCM Poli a jucat al doilea amical sâmbătă, pe teren propriu, cu favorită la promovare CSM Oradea. Timișorenii au câștigat cu 38-23, după ce joi au făcut egal cu sârbii de la Dinamo Pancevo.

Pentru alb-violeți nu au jucat Fenici, Lasica si Daskaloski, invoiți după acțiunile naționalelor,dar nici Adam Savic, accidentat. La pauză, Timișoara a avut deja 21-12. Cel mai bun marcator a fost Marjanovic, cu 8 goluri, urmat de Hrimiuc – 6, Șania – 4, Krsto Milosevic – 4, Vuk Milosevic – 4, Ștefan – 3, Păiuș – 2, Orbovic – 2, Neamțu – 2 , Cîmpan – 1, Santeiu – 1, și Furak – 1.

Pero Milosevic a vorbit despre integrarea handbaliștilor plecați la loturi. ”De luni își reiau antrenamentele în mod normal Fenici și Lasica. Din păcate Daskaloski nu a prins minute la meciurile naționalei Macedoniei, doar s-a antrenat, iar asta contează. Avem probleme la postul de portar din acest motiv și din cauza accidentării lui Savic, dar mă bucură minutele acumulate și prestațiile lui Vîlceanu”, a punctat tehnicianul.

Joi și vineri vor fi ultimele amicale, tot la Timișoara, cu altă favorită la promovare, Știința Bacău.