ASU Poli și Ripensia au avut parte de rezultate diametral opuse în  partidele amicale jucate sâmbătă. La final de cantonament pe plan local, alb-violeții au câștigat cu 7-1 meciul cu Millenium Giarmata. În Antalya, la al treilea joc din Turcia, Ripensia a pierdut cu 3-1 cu U Craiova 1948, echipă de Liga a III-a.

La Baza 2, Asu a terminat cantonamentul pe plan local cu un 7-1 cu Millenium Giarmata. Scorul l-a deschis paraguayanul Alvarenga, în teste. A mai marcat până la pauză Alin Ignea, după un penalty apărat de portarul Narița. În repriza secundă, au mai înscris pentru alb-violeți Cristian Ene, Alina Manea, din nou Cristian Ene, Bogdan Vasile din penalti și Adrian Bedea. La ultima fază, Florin Călin a înscris pentru ”millenari”. Cosmin Petruescu a absentat din cauza unei înmormântări, iar Mera și Scutaru au fost învoiți.

Ripensia a jucat tot cu un adversar de Liga a III-a, ce-i drept, unul cu obiectiv clar de promovare, U Craiova 1948. După două victorii cu Daejeon Citizen și Celik Zenica, roș-galbenii au cedat cu 3-1 cu echipa lui Adrian Mititelu. În prima repriză Bădăuță, chera și Mansour au ratat singuri cu portarul. Adversarul a marcat două goluri pe contraatac, dar Dumiter a redus diferența la 2-1 în minutul 77. Florin Costea a marcat însă din nou pe contraatac pentru olteni.