Ripensia Timișoara a fost foarte aproape de un succes pe terenul celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, dar meciul s-a terminat la scorul de 2-2. Bănățenii au condus până în minutul 89, după golurile reușite de Popovici și voinea. Gazdele au marcat datorită lui Kalman, din acțiune, și de la 11 metri, prin Magyari.

Gazdele au dominat începutul meciului, dar, contrar cursului jocului, Ripensia a marcat în minutul 18. După un contraatac, Popovici a venit din dreapta și a fructificat o diagonală. Oaspeții au avut probleme în minutul 25, când doar atenția lui Păduraru a salvat un autogol al lui Caius Lungu. Tot Lungu a greșit și peste cinci minute, când a respins în centru balonul, iar Szilard Kalman a profitat și a înscris. Peste cinci minute însă, fundașul dreapta și-a reparat greșeala și a oferit centrarea pentru golul marcat de Albert Voinea.

După 1-2 la pauză, ambele formații au irosit ocazii, prin Kalman, pentru gazde, respectiv Chera și Fotescu, pentru bănățeni. Roș-galbenii au avut o ocazie importantă de a mări scorul, dar șutul de la distanță al lui Toma s-a dus în bară. De altfel, au și băgat mingea în poartă și în mitanul secund, dar din ofsaid. În minutul 63, Norbert Barta a driblat trei adversari, cu tot cu portarul Păduraru, dar Hecsko a apărut de nicăieri și a respins mingea înainte să intre în poarta goală.

Pe final însă, Ciucul a reușit să egaleze dintr-un penalti. În minutul 89, s-a dictat lovitură de penalizare pentru fault în careu, iar Magyari a marcat de la punctul cu var. În prelungiri, Același Magyari a scăpat singur spre poartă, și după ce a rămas singur cu Păduraru, a tras peste buturi.

Csikszereda Miercurea Ciuc: Gyenge – Majzik, Palmeş, Csonka, Simo, Eder Gonzalez, Berde, C. Erdei (Barta 64′), Kalman (Csuros 77′), M. Takacs, B. Bajko (Magyari 71′)

Ripensia: Păduraru – C. Lungu, Hecsko, Tînc, C. Toma  – T. Călin, Stoi – Al. Popovici (Tudorache 59′), M. Fotescu (Staicu 74′), Chera – Alb. Voinea (Monea 83′)

Etapa viitoare, Ripensia va juca tot în deplasare, la Farul Constanța.