Început destul de îngrijorător de preliminarii pentru naționala antrenată de timișoreanul Cosmin Contra. România a terminat la scorul de 2-2 meciul cu Norvegia din deplasare, după un gol venit în prelungiri. Înfrângerea ar fi însemnat șanse reduse de calificarea la Campionatul European pe care și țara noastră îl va găzdui anul viitor.

Naționala s-a prezentat foarte prost în prima repriză, una în care norvegienii au marcat, dar arbitrii au fluierat ofsaid. De asemenea, gazdele de la Oslo au avut ocazii imense, dar Ciprian Tătărușanu și-a ținut echipa în viață, cu intervenții senzaționale. În minutul 56, Norvegia a deschis scorul, prin Elyounoussi. Chiar și după ce Contra i-a trimis în teren pe Ianis Hagi și Țucudean, nordicii au mai înscris, în minutul 70, prin Ødegaard.

Până la urmă. în minutul 76, a venit și golul, marcat  de Claudiu Keșeru, din centrarea lui Dragoș Grigore. În prelungiri, când nimeni nu mai spera, tot Keșeru a înscris. Pe banca de rezerve au luat locul și doi timișoreni, Romario Benzar și Dorin Rotariu. În preliminariile pentru Euro, România a mai pierdut cu 2-1 în Suedia și a câștigat acasă cu Insulele Feroe.