Naționala României a jucat extrem de prost la București cu Suedia. Tricolorii au înregistrat o înfrângere cu 2-0 în fața nordicilor, după un adevărat recital de neputință al echipei antrenate (încă) de timișoreanul Cosmin Contra.

La lot a fost convocat un singur timișorean, Romario Benzar, care nu a jucat, pentru că la Lecce nu prinde echipa. În locul său a evoluat Vasile Mogoș, fără să rupă gura târgului. Nu au făcut-o însă nici ceilalți colegi. Din minutul 19, Berg a marcat pentru nordici, iar Quaison a mărit diferența în minutul 34. România a fost incapabilă să dea gol și a pierdut șansa locului 2 în grup definitiv. Luni, România va juca cu Spania, la Madrid. Contractul lui Contra cu FRF se termină în decembrie, deși play-off-ul Ligii Națiunilor se dispută în martie.

Mai spunem că la naționala de tineret a fost convocat din nou timișoreanul Marius Marin, care nu a jucat însă în victoria cu 4-1 cu Finlanda.