Poli Timișoara a cedat cu 3-0 în deplasare la Sepsi Sfântu Gheorghe și rămâne cu două victorii în play-out. În minutul 38, Haruț a căzut inert pe gazon, după o ciocnire cu Kuku, care a și fost eliminat. Inferioritatea numerică le-a prins bine celor de la Sepsi, care au marcat prin Istvan Fulop, în ambele reprize, prima dată din lovitură liberă, iar apoi, prin Tandia, ajutat de Mihai Roman, care a deviat în propria poartă. ”Cireașa de pe tort” a fost eliminarea lui Cînu de pe final

Meciul nu a început într-o notă prea grozavă, cu ocazii slabe. Poli a avut un șut slab pe poartă al lui Munteanu, o minge trimisă alături de Vașvari și o execuție slabă a lui Roman. Sepsi a avut doar un balon trimis pe lângă poartă de Ghinga, pentru ca în minutul 24, după un corner de pe stânga bătut de Munteanu, Raț să reia de la semi-distanță tare, pe poartă, dar Niczuly a fost pe fază. Sepsi putea marca în minutul 31, prin Hamed, după o gafă a lui Oliva, dar Șeroni a reușit să respingă de pe linia porții. Faza reprizei s-a petrecut în minutul 38, când la centru, Kuku a sărit ”criminal” cap în cap cu Haruț, iar jucătorul timișorean a fost scos cu ambulanța.

De altfel, tânărul bănățean își și înghițise limba, dar și-a revenit ulterior, iar Kuku a fost eliminat. Timișoara a atacat, dar Drăghici a avut o reluare slabă, iar apoi, Poli a cerut penalti la un balon respins cu brațul de Dalmau, la centrarea lui Raț. Un șut a lui Roman a  fost boxat de Niczuly, iar apoi Tandia, Dalmau și Hamed au creat o fază bună, terminată însă cu reluarea peste buturi a ultimului. Repriza a fost prelungită cu cinci minute, din cauza timpului când ambulanța a stat pe teren. golul lui Sepsi a venit la ultima fază,după un fault al lui Cînu în fața careului. Istvan Fulop a executat perfect, cu minge ridicată spre zid, care s-a dus pe centrul porții, fără ca Straton să poată face ceva.

Repriza a doua a început într-o notă extrem de ștearsă, fără ocazii pentru ambele formații. A ieșit în evidență gafa incredibilă pentru acest nivel a lui Străuț, care a scăpat din mâini o minge la un aut. În minutul 65, Raț a centrat bine, iar Drăghici a deviat din careu perfect, pentru Roman, lângă bară, dar jucătorul venit de la Craiova nu a ajuns mingea. Peste patru minute, Străuț a trimis în careu, de unde Oliva a reluat cu capul, dar fără probleme pentru Niczuly. Ulterior, a început dezastrul. În minutul 80, Fulop a marcat din careu, după ce Șeroni nu a fost în stare să-l marcheze.  A urmat eliminarea lui Cînu, pentru al doilea galben, iar în minutul 84, a venit și golul al treilea. Tandia a bătut o lovitură liberă, iar Roman a reușit să o devieze în propria poartă.

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly- Dalmau, Viera, Ursu, Sato – Ghinga, I. Fülöp – Oliveira, Tandia, Hamed (min 89 Dima)-Kuku

Poli Timișoara: Straton – Străuț, Cînu, Șeroni, Raț – Munteanu (min 62 Ciucur), Vașvari, Haruț (min 42 Bîrnoi), Oliva (min 79 Enescu) – Roman, Drăghici