Duelul dintre ASU Politehnica și FC Argeș a fost tranșat de piteșteni, la scorul de 3-2, ajutați și de problemele defensive ale bănățenilor. Echipa suspendatului Emil Săndoi a marcat prin ”dubla” experimentatului Vasile Buhăescu, plus autogolul lui Ioan Mera. Pentru bănățeni a marcat același Mera, și Velici, din penalti.

Meciul a început destul de prost pentru timișoreni, care au avut din nou în jur de 1500 de spectatori, dintre care și nouă fani argeșeni. Din minutul 7, piteștenii au preluat conducerea, după o centrare a lui Șerbănică. Vasile Buhăescu s-a demarcat bine între Mera și Scutaru și a trimis cu capul din 7 metri, la o fază la care portarul Murariu a rămas spectator, deși putea interveni. Jocul a fost unul mai degrabă la centru, fără mari ocazii, până în minutul 28, când Timișoara a egalat. Mera a înscris cu capul după o lovitură liberă bătută de Ignea și o rencentrare a lui Vidrăsan.

Argeșul l-a avut pe Emil Săndoi în tribună, dar tehnicianul a dat indicații de acolo, discutând cu secundul de fiecare când considera că e nevoie de ”reglaje”. Panait a expediat un balon pe lângă poarta lui Murariu, pentru ca în minutul 34, Buhăescu să marcheze iar. Atacantul a primit peste apărare, dar s-a descurcat între Cherecheș și Scutaru și a marcat cu un șut dela 14 metri. Timișorenii au avut o ocazie bună pe finalul reprizei, la centrarea lui Bilia pentru Plămadă, care a trimis din 7 metri pe lângă buturi, astfel că oaspeții au intrat cu avantaj la pauză.

Poliștii au încercat să egaleze, dar fără succes. În minutul 56, Murariu a ieșit complet aiurea, în afara careului, în fața lui Șerban, care a trimis la Buleică, iar jucătorul a pierdut mingea, la o fază ce outea fi speculată. Gazdele au avut un șut al lui Cherecheș direct în brațele lui Ureche, pentru ca Scutaru să reia cu capul puțin pe lângă poartă un balon venit dintr-un corner bătut de Bozian. Cosmin Petruescu a făcu o dulblă schimbare, cu Lazea și Bănică trimiși în teren, iar în minutul 68, atacantul a reluat bine cu capul, din careu, un balon ridicat de Bozian. Ureche a scos însă miraculos de sub transversală.

Galeria timișoreană a avut motive de bucurie în minutul 75, după ce Cherecheș a scos un penalti, la o ciocnire cu Turda. Velici  a marcat, dar bucuria a ținut doar câteva minute, mai precis patru, deoarece după o lovitură liberă bătută lungă de argeșeni, Mera și-a dat un autogol incredibil, cu capul, la vinclu! Suspansul a continuat până pe final, când Gelu Velici a trimis în bara transversală, din 20 de metri.

ASU Poli Timișoara: Murariu – Bilia (min 83 Nicolescu), Scutaru, Mera,  Cherecheş – Vidrăşan, A. Ignea – Bedea (min 59 Bănică), Bozian, I. Plămadă (min 59 Lazea) – Velici

FC Argeş: Ureche – Turda, Gugu, Hreniuc – I. Şerban (min 89 Tăbăcariu), R. Costin (min 83 Visa), Andr. Panait, Şerbănică – Buleică (min 72 Oancea), Buhăescu, Tofan

Cosmin Petruescu nu a vrut să-i critice nici pe Mera, nici pe Scutaru sau Murariu după erorile comise. ”Consider că a fost o partidă pe care am început-o de la 1-0, contrar a ceea ce ne-am propus. A fost destul de greu să ne revenim în joc. Mă bucur că odată cu aprindere nocturnei, s-a luminat și jocul nostru, la pauză am reacționat. Dacă prima repriză a aparținut oaspeților, consider că a doua repriză am controlat-o în totalitate. Pe lângă golul marcat, am mai avut două situații de a înscrie. Din păcate nu am fost inspirați în fața porții. Însă așa cum au spus băieții, dacă marcăm de trei-patru ori, marcau ei de patru sau cinci.  Dar jocul din a doua repriză ne dă speranțe pentru meciurile care urmează. Nu am fost surprinși de FC Argeș, dar am făcut noi greșeli. Dacă în celelalte partide aveam o defensivă bine organizată, de data aceasta am făcut greșeli. Este o partidă pe care am pierdut-o cu toții, atât jucătorii, cât și cei din staff-ul tehnic. Când am făcut echipa, ne-am asumat poziția de portar U21, cu siguranță nu-i vom da în cap. Nu aș vrea să fac o analiză la cald, până nu vorbesc cu băieții în vestiar”, a declarat Cosmin Petruescu.

Emil Săndoi și-a terminat suspendarea la acest meci. ”A fost un joc spectaculos până la urmă, cu multe goluri marcate. Mă bucur că am câștigat, pentru că aveam nevoie de cele 3 puncte, pentru a nu pierde contactul cu plutonul fruntaș. Politehnica are jucători experimentați, care au jucat în prima ligă. Am văzut meciurile lor, cu Chindia au pierdut nemeritat, au bătut pe U Cluj. Au fost două reprize diferite, o primă în care noi ne-am creat destule ocazii de gol și cred că diferența putea fi mai mare. Am făcut o greșeală colectivă și ne-am văzut egalați. Dar e important că am reușit să revenim de fiecare dată după ce am fost egalați. În repriza a doua, Politehnica a forțat mai mult, noi am avut probleme cu unii jucători. La final am avut puțină șansă, la bara lor. Îmi felicit jucătorii, chiar dacă au făcut greșeli, în privința dăruirii și a angajamentului nu am ce să le reproșez. Sunt nemulțumit în privința golurilor primite, pentru că astăzi am făcut greșeli individuale și colective. Ca fotbalist, mi-aș fi dorit să joc la Politehnica. Este o echipă de tradiție,cu o galerie frumoasă. Din câte știu, galeriile sunt înfrățite, altfel poate veneau mai mulți suporteri astăzi”, a punctat Săndoi.

ASU are meci miercuri de la ora 19 cu Ripensia gazdă, în Cupa României. În campionat, joacă duminică de la ora 13, la Petrolul.