ASU Politehnica s-a impus cu 2-1 după prelungiri cu Ripensia, în derby-ul timișorean din turul IV al Cupei României. În timpul regulamentar, scorul a fost 1-1, după ce Bozian și Bădăuță au punctat, iar din minutul 71, roș-galbenii au jucat fără Bogdan Străuț, eliminat cu cartona roșu direct. În prelungiri, Bozian a „rezolvat” calificarea.

Între cele două echipe jocul a început echilibrat, în fața a aproape 2000 de spectatori, cu mai multă presiune din partea alb-violeților. Ripensia a avut însă prima ocazie concludentă, după o centrare a lui Monea, ajunsă de Călin Toma în bara transversală. În minutul 18, Schieb a trebuit să fie înlocuit de Miholca, dar după doar un minut, elevii lui Cosmin Petruescu au marcat. Păduraru a dat o ”pasă la adversar”, spre Bozian, care a marcat din colțul careului mic.

Ripensia putea profita la o neînțelegere dintre Mera și Murariu, când balonul a ajuns la Dumiter, care  atras însă pe lângă poartă din poziție ideală. În minutul 37, și ripensiștii au trebuit să facă o modificare din cauza unei accidentări. Ungureanu a ieșit, iar în locul său a intrat Bădăuță. Și această schimbare s-a dovedit a fi de bun augur. Dumiter a scos un penalti la o ciocnire cu Vidrăsan, iar nou-intratul Bădăuță a egalat în minutul 40.

În repriza secundă, cele două formații și-au împărțit ocaziile. După o pasă bună de la Bedea, Ignea a trimis peste bara transversală, de la 14 metri. Pentru ripensiști, Dumiter nu e nimerit din nou spațiul porții, iar la oaspeți, Velici a avut un șut reținut de Păduraru după o cursă de 40 de metri. Din minutul 71, Poli a rămas cu om în plus, după ce Străuț a văzut cartonașul roșu pentru o intrate tare la Miholca. Totuși, avantajul nu a putut fi fructificat și s-a ajuns în prelungiri.

După scurta pauza, Ripensia a avut o mare ocazie, după un contraatac început la o fază la care elevii lui Cosmin Petruescu au reclamat un penalti. Dumiter a șutat puternic din marginea careului, dar mingea s-a dus în bara transversală. În minutul 95, ASU Politehnica a marcat. În prima fază, Nicolescu a tras, dar Păduraru a respins, însă Bozian a venit și a băgat mingea în plasa porții, cu capul. Pe final, Dumiter a băgat mingea în poartă, dar din ofsaid, așa că Ripensia își oprește parcursul din Cupă.

Ripensia: Păduraru – Ad. Popa, Străuţ, M. Toma, C. Toma  – Ad. Ungureanu (min 37 Bădăuță), Anghelina (min 98 Zaluschi), Apro, Burdeţ – Monea (min 110 Barîcă), Dumiter

ASU Politehnica: Murariu – Scutaru, Nicolescu, Mera (min 78 Bănică), Cojocaru – Vidrăşan, A. Ignea(min 110 Lazea) – Bedea, Bozian, Schieb (min 18 Miholca, min 90 Ghinescu) – Velici

Cosmin Petruescu spune că diferența în meci a făcut-o motivația jucătorilor. ”Vreau să felicit jucătorii ambelor echipe, au făcut un efort admirabil în jocul de azi. Noi în urmă cu trei zile am avut un meci pe teren propriu, Ripensia a avut o zi în plus de odihnă, dar venea după o deplasare lungă, de la București. Atât noi, cât și i-am aliniat un prim 11 asemănător cu cel din campionat. Consider că victoria noastră este meritată, a fost o partidă deschisă oricărui rezultat, dar după modul de desfășurare al ostilităților, cred că am meritat cu prisosință victoria. Am beneficiat și de un jucător în plus, iar într-un meci eliminatoriu de 120 de minute acest lucru contează. Experiența jucătorilor noștri și-a spus cuvântul. În astfel de meciuri directe între echipele timișorene, poziția echipelor din clasament, loturilor, se anulează, și se compensează cu motivația echipelor. Am avut și șansă în prelungiri, cu acea bară a lui Zaluschi. Prețul calificării este mare, dar cu siguranță suporterii noștri au meritat calificarea”, a spus Petruescu, care vrea în turul următor o echipă care să aducă lumea la stadion.

Radu Suciu spune că diferența s-a făcut când echipa sa a rămas în inferioritate numerică și a recunoscut că e posibil să existe un ”complex” ASU Politehnica. ”Eliminarea a făcut diferența, atunci s-a rupt echilibru și asta a contat enorm. Au fost două echipe echilibrate care au jucat bine, au avut construcție bună, posesie bună. Nu putem să acuzăm pe nimeni, arbitrajul face parte din economia partidei, trebuie luat în calcul. Noi a trebuit să ne adaptăm la acest handicap, ne-am adaptat cât am putut, dar la un moment dat după multă presiune și am ajuns să luăm gol. Dacă Ripensia joacă cum a jucat astăzi, cu dăruire, cu disciplină, pot să mai fie ghinioane, dar tot vor veni puncte. E foarte posibil să nu ne convină jocul celor de la ASU Politehnica. Stilul lor de joc a rămas cam același, cu mici returșuri tactice, dar rămâne acea dăruire continuă, alergătură, multă disciplină tactică. E posibil ca un astfel de joc să nu ne convină nouă”, a punctat directorul sportiv Radu Suciu.

Ripensia joacă sâmbătă de la ora 11 cu CS Balotești. ASU Politehnica va juca duminică de la ora 13 la Petrolul Ploiești.