Naționala României a remizat la scorul de 1-1 Norvegia, la meciul cu 30.000 de copii în tribune. Echipa lui Contra a fost  aproape de un succes muncit, datorită golului marcat de Alex Mitriță. Cu egalul Suediei, tricolorii aveau șansa uriașă de a fi pe locul 2, dar golul primit în prelungiri face ca misiune de calificare la Euro să se complice.

Singurul timișorean de lot, Romario Benzar, a fost din nou titular și integralist. Jucătorul a și avut un șut care s-a dus puțin pe lângă buturi. Românii au avut emoții și în minutul 52, când Jarstein a apărat penaltiul bătut de Pușcaș. Totuși, în minutul 62, Mitriță a marcat. Suedia a fost egalată de Spania, iar România visa frumos la locul 2. În prelungiri însă, Sorloth a marcat. Cu acest rezultat, Suedia e pe locul 2, cu 15 puncte, iar România pe 3, cu 14 puncte.

În noiembrie, România va juca cu Suedia și Spania.