După ce anu trecut le-au învins de două ori pe cele de la Olimpia Cluj, anul acesta fotbalistele de la Fortuna Becicherecu Mic au cedat în prima etapă. Pe terenul bănățencelor, clujencele s-au impus cu 3-0.

Ardelencele au deschis scorul în minutul 18, prin Maria Ficzay, după o lovitură liberă. Peste trei minute, Florina Abrudan a faultat-o în careu pe Roxana Mirea, și s-a dictat penalti. Andreea Voicu nu a avut probleme să marcheze pentru 2-0, scor cu care s-a intrat la pauză. Deși Fortuna a jucat mai bine în repriza a doua, Clujul a mai primit un penalti în minutul 80, după un henț al Denisei Heisu, care a fost și eliminată. Mirela Ganea a marcat și a stabilit scorul final.

Pe parcursul meciului, portărița Fortunei, Cosmina Roșu, a avut intervenții bune. Becicherecu Mic le-a pierdut pe parcursul jocului și pe Larisa Grigore, care s-a ales cu o fractură de piramidă nazală, și pe Denisa Hațegan, tot în urma unei accidentări.

Fortuna Becicherecu Mic: 12. Cosmina Roșu – 18. Florina Abdrudan (15. Denisa Hațegan 40′; 4. Sabina Scurtu 62′), 10. Cristina Codrescu (cpt.), 7. Claudia Bistrian, 6. Denisa Heisu, 16. Bianca Ienovan, 21. Nicoleta Deca, 24. Cristina Sucilă, 5. Maria Neacșu, 11. Larisa Grigore (14. Alexandra Lunca 39′), 9. Adina Rognean.

”U” Olimpia Cluj: 22. Mirela Ganea – 21. Oana Negrea (11. Lavinia Boandă 52′), 5. Teodora Meluță, 33. Maria Ficzay, 9. Ciolacu Mihaela, 88. Beatrice Tărășilă, 4. Ioana Bortan (cpt.), 8. Andreea Voicu, 99. Ioana Bălăceanu (3. Cristina Botojel 74′), 10. Roxana Mirea, 14. Adina Borodi (16. Raluca Borodi 70′).

Etapa viitoare, Fortuna va juca pe terenul Independenței Baia Mare.