După etapa a VI-a din Liga I de fotbal feminin, Fortuna Becicherecu Mic se află la un singur punct în spatele liderului Olimpia Cluj. Etapa aceasta, vicecampioana s-a impus cu 7-1 pe terenul lui Fair-Play București. De asemenea, FRF a stabilit meciurile din turul II al Cupei României, unde vor juca și fotbalistele de la ASU Poli.

La București, în ciuda a multe absențe din nou, Fortuna a avut o misiune accesibilă. Nicoleta Deca a deschis scorul în minutul 20, cu un șut plasat. Gazdele au egalat zece minute mai târziu, prin Valentina Petre. La pauză s-a intrat cu 1-2, după o reușită a Claudiei Bistrian. În repriza a doua, Cristina Codrescu a înscris în minutul 56, iar Alexandra Deca a mărit apoi avantajul. Au urmat alte două reușite ale lui Bistrian, în minutele 70 și 77, iar tabela a închis-o Teodora Țirtea, în minutul 87.

Cu acest rezultat, Becicherecu a ajuns la 15 puncte, iar în campionat va juca duminică acasă cu Piroș Security Arad. Olimpia Cluj are 16, după ce a disputat un meci amânat. În turul II al Cupei României, care se va disputa la data de 10 noiembrie, Fortuna va juca pe terenul echipei de liga secundă, United Bihor. ASU Poli, formația aflată în Liga a III-a, va primi vizita liderului din seria vestică a Ligii a II-a, Banat Girls Reșița.