ASU Poli și CSM Reșița au remizat la scorul de 0-0 în derby-ul Banatului, de data aceasta jucat în campionat, pe Știința. Al treilea joc terminat la scor alb în stadionul din curtea Facultății de mecanică, cu o evoluție a fotbaliștilor sub atmosfera din tribune, realizată de fanii ambelor echipe. Un meci care s-a remarcat prin faptul că nu s-a dat niciun cartonaș galben.

Poli a început mai montată, cu dorința de victorie și a ținut mai bine de minge. Ocaziile au fost însă irosite de execuțiile nu foarte reușite ale lui Ignea, Dros sau Axente. Reșița a început să mai ”miște” ceva în joc după jumătatea primei reprize, când a mai ieșit din propria jumătate. Totuși, cărășenii nu prea au reușit să ăună pericol ofensiv. Când Acka a pătruns în viteză în careu, nu a avut la cine centra, iar un alt șut a lui Poiană a fost total nereușit. În repriza a doua, au apărut totuși și ocaziile de nivel de fotbal de ligă secundă.

În minutul 54, Manea a lăsat pentru Cherecheș, care a pătruns din stânga și a tras puțin peste poartă. După o centrarea lui Cristea boxată de Murariu, în minutul 65 a fost cea mai mare ocazie a reșițenilor. Murariu a respins centrarea lui Dat, iar în fața sa se afla Marius Coman, care a lovit balonul execrabil, cu capul, fără emoții pentru goalkeeperul gazdelor. Au urmat ratări în contul gazdelor semnate de Axente și Manea, iar pentru oaspeți, de Cristea. Pe final, Poli a avut două ratări mari. Dros a avut un șut bun, pe jos, respins de Zimmermann în corner, iar Ignea a avut o execuție care s-a dus puțin pe lângă poartă.

ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera, Scutaru, Cherecheş – Dros, Ignea – Alin Manea, Ad. Ungureanu (Schieb 61′), C. Popescu – Mir. Axente

CSM Reşiţa: Zimmermann (cpt.) – L. Acka, Ehmann, Vlădia, Vădrariu – Cr. Danci (Velici 56′), Poiană (Banac 81′) – Săulescu, C. Cristea, Dat – D. Ene (M. Coman 64′)

Mugur Gușatu spune că se bucură că echipa joacă din ce în ce mai bine. ”Pentru noi, un joc cu o încărcătură deosebită. Îmi felicit jucătorii pentru atitudine. De data aceasta, nu puteau să spunem că nu am avut acțiuni și ocazii de gol, dar trebuie să mai muncim să înscriem. Am fost lipsiți de inspirație la ultima pasă sau la ultima execuție. Dar vreau să-mi felicit jucătorii, a fost, de când sunt eu aici, cel mai bun joc, ca și consistență. Înseamnă că suntem pe drumul cel bun, dar trebuie să muncim foarte mult la aceste aspecte.Din punctul meu de vedere, a fost un joc mult mai slab din partea noastră la Reșița. Aceasta e părerea mea. A fost o diferență clară între jocul nostru de astăzi și jocul nostru de la Reșița. Astăzi noi am avut un plus față de ei. Rămâne să muncim, să fim pozitivi, să sperăm că lucrurile se vor schimba în bine și ca rezultat”, a declarat antrenorul gazdelor.

Leo Doană a spus că e mulțumit cu un punct, semn că Reșița nu are mari obiective. ”La un asemenea meci nici nu ne dorim spectacol. Nouă ne trebuie puncte. Am făcut spectacol patru meciuri la rând și nu am adunat niciun punct. Le-am spus jucătorilor mai bine să jucăm mai slab și să aducem puncte decât să jucăm bine și să nu aducem niciun punct. La Rapid am pierdut meciul dintr-o fază fixă, la Chiajna, din două faze fixe, acasă, cu Turris același lucru. Mă bucur că astăzi nu am luat gol din faze fixe ale adversarului. Da, orice punct este binevenit în acest campionat. Noi jucăm la victorii, nu știu cine tratează meciul la egal. Dacă atât s-a putut, atâta putem și noi. Mă bucur și pentru acest punct”, a precizat Doană.

Poli va juca săptămâna viitoare la Drobeta Turnu Severin, cu Viitorul Pandurii.