Trei echipe, două deplasări, un joc acasă, același scor: 1-1. Ripensia, ACS Poli și ASU Politehnica au încheiat la același scor meciurile cu Metaloglobus București, Pandurii Târgu Jiu și Daco-Getica București. Din nou, toate trei au revenit după ce au fost conduse.

În București, dimineața, Ripensia a remizat cu 1-1 după ce a fost condusă de Metaloglobus. Roș-galbenii nu au jucat mare lucru în prima repriză și au primit gol în minutul 40, după un contraatac finalizat de Potecea. elevii lui Alex Pelici au jucat însă mult mai ofensiv în a doua parte a meciului și au reușit să marcheze în minutul 75, grație lui Alex Popovici. Cu acest punct, Ripensia rămâne pe locul 9 și așteaptă vizita Chindiei Târgoviște.

Același rezultat l-a obținut și ACS Poli, la Târgu Jiu, în condiții ceva mai grele. Pandurii au marcat din minutul 6, prin Blejdea și au ținut de avans o bună parte a jocului. Din minutul 73, trupa lui Valeriu Răchită a rămas în zece, după eliminarea lui Vadim Calugher. Totuși, după trei minute, Igor Țîgîrlaș a marcat golul egalizator. Echipa a adunat 19 puncte și e tot pe locul 19, cu o misiune ce pare complicată în cele zece etape rămase.

ASU Politehnica a remizat și ea acasă pe ”Dan Păltinișanu”. După 0-0 la pauză, repriza secundă a fost una foarte alertă. Timișorenii au ratat cu nonșalanță, după o prestație slabă a multor jucători, mai ales a celor împrumutați. După un penalty executat de el și apărat de Murariu, Nsiah a marcat după respingerea portarului, în minutul 64. Mera și-a salvat colegii, deoarece la ASU e nevoie de fundași centrali pentru a marca, și a adus egalarea în minutul 84. Alb-violeții respiră, momentan, pe locul 14.