Poli Timișoara joacă un meci cu un adversar tare în sferturile de finală ale Cupei României, unde dă piept pe teren propriu cu CFR Cluj. Pentru alb-violeți e singurul meci cu un adversar din play-off din această perioadă, până la finala Cupei Ligii cu Dinamo din 20 mai. Astfel, timișorenii au o mare șansă să demonstreze că se poate bate cu orice echipă din campionat.

Pedro Henrique

Rezerve: 1. Smaranda, 15. Bocșan, 3. Neagu, 9. Popovici, 85. Drăghici, 12. Mailat, 22. Novak

Omrani

Rezerve: 28. Marc, 30. Mureșan, 77. Peteleu, 8. Nascimiento, 29. Sîrbu, 17. Sorsa, 26. Bud

Antrenor: Vasile Miriuță

6
CFR Cluj
5
1'
A început meciul
4'
Mingea se duce în bară după un corner bătut de Nouvier, dar fără pericol
6'
Pedro Henrique e avertizat după un fault la centru
6'
Larie execută o lovitură o liberă direct în zid
12'
Deac execută o lovitură liberă, Curileac reține ușor
16'
Croitoru execută o lovitură de la distanță, Mincă rețne ușor
18'
Fucek execută mult peste poartă
21'
Horj primește cartonașul galben
22'
Ocazie mare! Fucek trage ddin lovitură liberă de la 25 de metri puțin pe lângă poartă
28'
Deac trage lovitura liberă în zid, și tot el reia peste poartă
30'
Curileac reține șutul lui Omrani de la marginea careului
33'
Ocazie bună pentru Șeroni, care șutează după o pătrundere pe stânga. Mincă respinge
35'
Camora trage puțin pe lângă poartă
38'
Deac trimite pe bara a doua din corner, iarGomelt a tras peste poartă
39'
Șeroni e avertizat
42'
Șeroni iese accidentat, dar reintră
45'
Pauză pe ”Dan Păltinișanu”
46'
A început repriza a doua
46'
Juan Carlos e înlocuit de Nascimiento
48'
Poparadu iese, intră Popovici
50'
Șeroni ia roșu direct pentru un fault la Rus
51'
Gomelt trage pe poartă, Curileac reține
53'
Scutaru e avertizat
54'
Iese Pedro, intră Neagu
56'
Rus iese, intră Sorsa
57'
Croitoru trimite peste poartă
58'
Fucek execută slab un corner, în brațele lui Mincă
62'
Iese Nouvier, intră Bud
66'
Bărbuț e avertizat că a lovitminge după fluier
69'
Mincă reține șutul lui Soljic
72'
Mincă reține mingea lui Bărbuț
73'
Străuț e avertizat pentru simulare după ce a căzut în careu
75'
Curileac reține centrarea lui Thiago
85'
Thiago trimite cu capul pe lângă porner
87'
Fucek trage peste poartă
90'
Croitoru trage mult peste poartă
91'
Soljic e avertizat
93'
Curileac reține șutul lui Omrani
93'
Final de timp regulamentar, se merge în prelungiri
94'
Bud e avertizat
97'
Croitoru execută slab un corner, Mincă reține ușor
101'
Bud trage bine, mingea merge peste poartă, trimisă de Curileac
104'
Deac trage peste poartă
105'
Omrani e avertizat
106'
A început a doua repriză de prelungiri
109'
Fucek e blocat în corner
110'
Bud trage peste poartă
113'
Bărbuț trage peste poartă! Ratare mare
115'
Deac avertizat pentru simulare
117'
Bărbuț trage iar peste poartă
117'
Popovici iese, intră Drăghici
118'
Croitoru a avertizat
120'
Fluier final, se trece la lovituri de departajare
121'
Nascimiento marchează
121'
Drăghici marchează
121'
Lopes marchează
121'
Fucek înscrie!
121'
Gomelt marchează
121'
Mincă apară șutul lui Străuț
121'
Curileac reține șutul slab al lui Larie
121'
Soljic marchează
121'
Omrani marcheză
121'
Bărbuț marchează
121'
Bud marchează
121'
Scutaru marchează
121'
Curileac apară șutul lui Deac
121'
Neagu marchează! Poli e în semifinale

CFR Cluj nu poate juca în cupele europene din vară, deoarece nu a ieșit încă din insolvență. Totuși, asta nu înseamnă că feroviarii lui Vasile Miriuță vin neapărat să se predea la Timișoara. Cu ecuația salvării de la retrogradare rămasă cu încă multe necunoscute, alb-violeții nu îndrăznesc să pronunțe sintagma ”cupe europene”. Însă jucătorii visează la ideea de a juca două finale, în ambele Cupe din fotbalul românesc.

În contextul absențelor lui Doman și Artean și a unor probleme cu Bocșan, Ionuț Popa va miza pe titularii de drept. În campionat, la Timișoara cele două echipe au terminat la scorul de 1-1, iar la Cluj, la scorul de 2-2.

Rămâneți pe Tmsport pentru informații în timp real despre meci.