LPS Banatul rămâne doar cu trofeul Cupei României U17, după ce a pierdut dramatic, la scorul de 4-3, Supercupa disputată cu FC Viitorul. Elevii lui Cristi Petcu au condus de două ori în finala jucată la Buftea, dar echipa Academiei lui Hagi, câștigătoarea titlului în Liga Elitelor U17, a avut forța să revină.

Încă din minutul 2, Banatul a deschis scorul grație lui Ion Vasluian. Viitorul a egalat în minutul 34, prin Robert Băceanu. După 1-1 la pauză, același Băceanu și-a adus colegii în avantaj, în minutul 52. Bănățenii au egalat în minutul 66, prin același Vasluian, iar din minutul 80, au revenit la conducere, după un gol marcat de Alexandru Benea. Bucuria nu a durat mult, deoarece în minutul 82, Răzvan Tănasă a egalat din penalti. Viitorul a reușit să marcheze în minutele de prelungire, prin Rașre Burnete, și astfel, să mai ia un trofeu sezonul acesta.

FC Viitorul: 1. Dincă – 2. Maftei, 6. Marin-cpt, 5. Osman (18. Pleșa 58), 3. Dumitru – 4. Neicu (15. Martinovic 58) – 11. Radaslavescu (17. Curea 58), 8. Tănasă – 7. Băceanu, 10. Malama (20. Bujor 46), 9. Agiveli. Antrenor: Ionuț Mihu

LPS Banatul: 12. Ștefan-cpt – 5. Maric, 3. Sturzu, 4. Benea, 7. Ilie (6. Gladun 61)- 11. Nikolic – 8. Simedru, 14. Derbac – 16. Vasluian, 10. Mitrov, 9. Giurgiu. Antrenor: Cristian Petcu