Naționala României a pierdut cu Olanda, pe Național Arena, la scorul de 3-0. A fost un meci pe cu totul alți parametrii față de partida cu Turcia lui Mircea Lucescu, iar ”Guriță” și elevii săi nu au putut bucura și publicul din Capitală cum au făcut-o cu cel clujean.

Tricolorii au avut ocazii, dar nu a fost și suficient pentru a înscrie. Batavii au înscris prin Babel în minutul 45, Depay, în minutul 48, și De Jong, în minutul 80. Contra l-a trimis și pe Gabi Torje în teren, în minutul 62, în locul lui Sergiu Hanca. Timișoreanul nu a avut realizări deosebite. Cu acest rezultat. Contra a bifat și prima înfrângere ca selecționer. Din primăvară, naționala ia ”restartul” serios, în meciuri oficiale.