PoliPandurii6-816x459Poli Timișoara a legat două victorii după ce s-a impus cu 1-0 acasă cu Viitorul, după ce în deplasare anterioară a câștigat la același scor la Iași. Ionuț Nasleu le-a adus bere jucătorilor imediat după meci, când primarul a venit să țină un discurs echipei ajunsă acum în clasament la -3. După o primă repriză slabă, timișorenii au profitat de lipsa de eficiență a eleviilor lui Hagi și au fructificat un penalti într-un moment când golul nu părea să mai vină de nicăieri și alb-violeți au mai învins formația constănțeană încă o dtă în acest sezon.

Meciul a fost unul slab, cu o primă repriză foarte săracă în ocazii la debut de meci. Vremea friguroasă a adus doar câteva sute de spectatori la meci, astfel că și atmosfera a fost în nota meciului. În minutul 10, Bocșan a greșit, iar mingea a ajuns la Nimely, fostul jucător de la Poli, dar Straton a apărat. Nimely a mai avut două ocazii periculoase, dar Straton a fost pe fază. De asemenea, în minutul 25, Marin a prins un șut tare, dar paralel cu poartă. Poli a avut primul șut pe poartă abia în minutul 27, când Llorente a tras, dar Râmniceanu a reținut. Au urmat alte șuturi ale lui Stoica și Marin, dar din nou portarul alb-violeților și-a făcut meseria. Timișorenii au avut o ocazie bună în minutul 41, când Cânu a trimis cu capul pe poartă după un corner bătut de Croitoru, dar Râmniceanu a parat. Chiar înainte de pauză, Artean a avut o poziție bună, dar a reluat pe lângă poartă.

Hagi l-a lăsat pe Nimely la vestiare la pauză. Viitorul a încercat poarta prin Marin, Stoica și Coman, dar fără succes. În minutul 55, Doman a centrat bine, dar Drăghici a reluat pe lângă poartă din careu. Peste trei minute, atacantul Timișoarei a scăpat pe contraatac, dar Râmniceanu a ieșit în fața lui și a apărat. Ionuț Popa l-a scos pe Drăghici în minutul 63 și l-a trimis pe Cârstocea în teren, iar echipa a rămas fără atacant de meserie. În aceste condiții, în minutul 71 Bărbuț a scăpat spre poartă și a tras pe lângă buturi din poziție iminentă. Jocul părea să se stingă, dar Străuț a fost faultat în careu de Varp, iar Cârstocea a marcat în minutul 82 penaltiul acordat, când poate nimeni nu mai spera. Peste trei minute, mijlocașul putea să marcheze iar,dar Bărbuț a mers prea în unghi, iar șutul lui Cârstocea a mers într-un fundaș al Viitorului. Viitorul nu a mai avut replică pe final, când meciul s-a ”răsturnat” spre poarta lui Râmniceanu, iar Poli a mai bifat un succes muncit.

Poli Timișoara: Straton, Străuț, Cânu, Bocșan, Novak, Artean, Bărbuț, Llorente, Croitoru (min 85 Șeroni), Doman (min 73 Mailat),Drăghici (min 63 Cârstocea)

FC Viitorul: Râmniceanu, Benzar, Țîru, Brandan, Boli, Marin, Carp, Lopez (min 67 Hodorogea), Chițu, Nimely (min 46 Coman), Stoica (min 75 Casap)

Vineri, Poli Timișoara joacă în deplasare la Concordia Chiajna.