ACS Poli a reușit să iasă din seria neagră de înfrângeri și a remizat cu 1-1 cu Pandurii, la primul joc pe Electrica. Oltenii nu au arătat tocmai ca o ocupantă a podiumului, iar timișorenii au oferit o replică bună. Gorjenii au deschis scorul după un penalty bătut de Tudoran, iar Maudo Keita a egalat cu un șut din acțiune.

Gorjenii au avut o mare ocazie în debutul meciului, când Pîrvulescu a tras în bara transversală, iar situația timișorenilor părea complicată, după ce portarul Smaranda a necesitat înlocuire, după ce a fost lovit la tendonul cu care a mai avut probleme. Contra s-a descurcat însă bine per ansamblu, dar în minutul 34 nu a avut ce face. Basic l-a faultat pe Vodă și s-a acordat penalty, iar George Tudoran a marcat.

Timișorenii puteau marca la o fază la care reluarea cu capul a lui Pop a fost respinsă în corner, iar Drăghici nu a reușit să se întâlnească apoi cu mingea. Totuși, golul egalizator a venit în minutul 41, când Maudo Keita a prins un șut cu pământul, la care Mihai Cotolan nu a avut ce face. Până la pauză, Contra a mai respins un șut periculos, al lui Pîrvulescu, într-un corner rămas fără rezultat.

În repriza secundă, au cam lipsit ocaziile periculoase, s-au luat multe cartonașe și gorjenii au avut momente când au încercat să tragă de timp. Drăghici și Keita nu au mai fost periculoși, însă Velcotă a prins un șut bun de la distanță, dar mingea s-a dus puțin peste transversală. Până la final, Pandurii nu au avut ocazii, în schimb Melinte nu a ajuns la o centrare a lui Golda, iar Drăghici a reluat în prelungiri pelțngă poartă o minge venită din corner.

ACS Poli Timișoara: Smaranda (M. Contra 13′) – Haruţ, Melinte, Basic, D. Filip – D. Codrea, Dav. Pop, Maudo Keita (Mrkela 80′), Bîrnoi (Golda 75′) – Velcotă, Oct. Drăghici

Pandurii Târgu Jiu: Mih. Cotolan – Nic. Cotolan, D. Ciobanu, Konate, Vasilescu – Raiciu, Cenaj – Tudoran, D. Pîrvulescu, (P. Popescu 76′), Vodă (Rob. Gheorghe 88′) – Nsiah (Blejdea 64′)

Ștefan Nanu a spus că rezultatul e echitabil, dar l-a nemulțumit arbitrajul centralului Flueran. ”Îmi doream mai mult pentru că am luat gol în începutul jocului  din penalti. Le-am explicat jucătorilor: sunt jucători de bandă care tot timpul intră în interior în regim de viteză și ori dau la poartă, ori încearcă să scoată maximul din fazele pe care le au. Din păcate, nu au înțeles, au primit penalti și eram conduși cu 1-0. Am egalat noi. Din punctul meu de vedere este un rezultat echitaibl. Am avut două-trei situații de a înscrie, dar asta este. Sunt jucători tineri, care încă nu au luat contact cu liga a doua. Am avut șapte juniori în teren. Mă bucur pentru ei, acest punct sper să fie de bun augur și să avem rezultatele pe care ni le dorim cu toți. Cu cât trece timpul mai mult, încearcă ei să acumulez mai mult și încep să joace ceea ce eu vreau să joc. Au stat bine în vedere, din punct de vedere tehnico-tactic au respectat sarcinile de joc. Am avut și ghinion, puteam marca la ultima fază din corner. Nu este prima dată când mă arbitrează acest arbitru. M-a arbitrat de șapte-opt ori, de trei ori m-a dat afară. Tot timpul m-a furat șmecherește. M-am abținut, pentru că mi-a zis că mă dă afară. Ne-a arbitrat șmecherește. A influențat fazele, cum ne-am atins și au căzut jos, a dat fault. În schimb la noi același contact, nu-l dădea. Nu mă cert cu el, pentru că mă dă afară, clubul plătește amendă și rezolva ceva?”, a declarat antenorul timișorenilor.

Adrian Bogoi a fost și el mulțumit cu punctul obținut. ”E un meci echilibrat și un rezultat pe măsură. Ambele echipe și-au dorit foarte tare victoria, a fost un meci de luptă, a bătut foarte tare vântul. Foarte multe situații de atac ale noastre din prima repriză nu s-au concretizat datorită vântului. Până la urmă sunt mulțumit cu acest punct, pentru că am întâlnit o echipă bună după părerea, individual. Cu șapte-opt jucători care au jucat la Liga I, cu jucători tineri, de perspectivă, cum sunt în zona Timișoarei. După aspectul jocului, sigur că este un rezultat echitabil. Desigur, ne-am fi dorit victoria, dar încercăm meciurile următoare să câștigăm toate punctele. (n.r. despre declarația lui Ștefan Nanu). A exagerat. Echipa este în insolvență, desigur că sunt și restanțe, dar nu ce a spus, cu apa și mâncarea nu sunt probleme. Avem o bază sportivă bună, se încearcă la club să se remedieze situația. Ne lipsesc lichiditățile pentru că avem salarii restante. În rest avem condiții foarte bune. Am făcut schimbări pentru a conserva rezultatul,nu ne-am retras. Și adversarul ne-a pus probleme. Îmi pare rău că cei trei atacanți ai noștri, care în meciurile trecute au înscris foarte mult,nu au făcut un meci bun. Dar mergem în continuare, sperăm ca meciul viitor să fie bun și să luăm cel puțin un punct”, a spus antrenorul Pandurilor.

Săptămțna viitoare, ACS Poli se deplasează pe terenul lui Metaloglobus București.