Doar Ripensia se întoarce cu puncte din deplasarea din duminica aceasta. Roș-galbenii s-au impus cu 3-2 la Petroșani, cu Energeticianul, după ce golul victoriei a fost marcat în minutul 95. În schimb, ACS Poli își diminuează tot mai mult șansele de salvarea de la retrogradare după ce a pierdut cu 1-0 pe terenul Chindiei Târgoviște.

Ripensia a trebuit să se zbată mai mult de 90 de minute pentru un succes cu 3-2 pe terenul Energeticianului. Adrian Stoica a deschis scorul în minutul 33, dar gazdele au egalat în prelungirile primei reprize, după ce Horațiu Moldovan a ieșit greșit la o lovitură liberă, iar Robert Petre a marcat cu capul. Roș-galbenii au preluat din nou conducerea în minutul 51, după ce Mansour a marcat cu capul tot după o fază fixă. Energeticianul a egalat în minutul 70, grație lui Cosmin Ionică. În ultimul minut al prelungirilor, Popovici și Dumiter au creat faza din care Drăghici, intrat de pe banca de rezerve, a marcat.

ACS Poli a avut și ea viață grea la Târgoviște, cu un deznodământ opus, după un meci cu mult mai puține goluri. Din minutul 18, Chindia a condus, după ce Florea a fost faultat în careu de Calugher. Cristian Cherchez a transformat penaltiul obținut, iar elevii lui viorel Moldovan au dominat clar prima repriză. În a doua jumătate a meciului, au mai ”mișcat” și timișorenii cu ceva ocazii, dar în zadar. Tot formația de sub turnul Chindiei a ratat mai mult și până la urmă, s-a impus.