Ripensia Timișoara nu s-a mai întors cu mâna goală din deplasare, după ce a remizat la scorul de 1-1 pe terenul Dunării Călărași, formație venită din prima ligă. Ambele goluri au fost marcate din lovituri de la 11 metri, de către Zaluschi, respectiv Honciu.

Echipa lui Pustai a fost periculoasă în debutul de meci, când Bawab a trimis un șut care a trecut puțin peste poartă. În replică, roș-galbenii au pus poarta la încercare prin Voinea, dar Calancea a intervenit. În prima repriză, și Mociu a respins un șut al lui Preoteasa, iar Boboc a trimis peste poartă. În mitanul secund, după faultul lui Lungu asupra lui Rusu s-a dictat penalti, iar Honciu a marcat de la punctul cu var în minutul 52. Egalarea a venit în prelungiri, după ce Șandru a făcut henț în careu la un atac al lui Chera. Zaluschi a marcat și a adus un punct important pentru bănățeni.

Dunărea Călărași: Calancea – Rob. Boboc, Sabangeanu, Bg. Şandru, Zete (77 S. Marrone), Honciu, Mendy, Preoteasa, Bg. Rusu, Bawab, R. Crişan

Ripensia Timișoara: Mociu – Lungu, Hecsko, Apro, C. Toma  – Călin (’80, Chera), Neagu (’56, Fotescu) – Tudorache, Zaluschi, Popovici (’79, Golda) – Voinea

Runda viitoare, Ripensia joacă sâmbătă de 19,45 cu Petrolul Ploiești.