Soarele chiar a răsărit de la Est în cele două capete ale Timișoarei, din punct de vedere fotbalistic, atât pentru Ripensia, cât și pentru ACS Poli. Roș-galbenii au triumfat în sud, cu 2-1 cu Pandurii și au urcat până pe locul 9, în timp ce în Fabric, în sfârșit în alb-violet, ACS Poli a câștigat cu 3-1 cu Balotești.

Ripensia a dominat clar meciul cu Pandurii, echipă slăbită destul de mult față de formația din turul de campionat, din cauza plecărilor de jucători. Timișorenii au deschis scorul din minutul 9, norocos, după o reușită dintr-un șut-centrare a lui Gabriel Stoi. După o dominare clară, în minutul 54, a venit și golul lui Andrei Dumiter, în urma unui contraatac. Gorjenii au fost periculoși doar la fazele fixe, din care au și marcat până la urmă. După un corner, Gabriel Oiță a redus diferența, însă până la final,oltenii nu au mai înscris. Cu acest rezultat, Ripensia  urcat pe locul 9 și o egalează, cel puțin o zi, pe UTA la puncte.

ACS Poli S-a impus cu 3-1 după un meci în care Baloteștiul i-a dat totuși emoții. Timișorenii au primit în sfârșit echipamentul violet și au marcat din minutul 19, după un penalti comis de Flămânzeanu. Bădăuță a marcat, dar înainte de pauză s-a marcat pentru 1-1, tot dintr-un penalti. Munteanu a făcut henț, iar Vasile Mihai a marcat. În minutul 80, Flămânzeanu a fost eliminat pentru al doilea galben, iar emoțiile bănățenilor s-au stins abia pe final. Parmatti a marcat în minutul 89, cu capul, după o fază fixă. În prelungiri, Bădăuță a marcat un gol pe contraatac, iar poliștii rămân cu speranțe pentru salvare de la retrogradare.