Poli Timișoara a fost învinsă cu 3-2 pe teren propriu, după un meci interesant cu FC Voluntari. Alb-violeții au făcut o primă repriză extrem de slabă, iar timișorenii de la adversar, Benzar și Ivanovici au ieșit în evidență. Totuși, la pauză, situația s-a redresat puțin, după ce Popovici a egalat. Au urmat dou super-goluri, unul marcat de nou-intratul Artean, iar altul, de Bălan. Voluntari a ratat un penalti, însă Voicu a reușit să înscrie și să îi urce pe ilfoveni pe locul 9, cu Poli căzând pe 10.

Pe frig, cu puțină lume la stadion, Poli a arătat rău în prima repriză, cu toate schimbările făcute de noul antrenor. În schimb, sau remarcat timișorenii din echipa adversă, Petre Ivanovici și Daniel Benzar. În minutul 2, Ivanovici a tras puțin pe lângă poarta lui Straton. Pe fondul de dominare a venit și golul oaspeților. În minutul 10, tot Ivanovici a trimis mingea în careu, unde Bălan a trecut nestingherit de Șeroni, și cu o preluare bună, a tras în poartă. Replica poliștilor a fost una slabă.

Diferența putea crește în minutul 16, când Ivanovici a tras din careu, iar Straton a fost pe centru și a respins. La Poli, Popovici a scăpat în careu oaspeților, dar a tras pe lângă poartă. În schimb, Voluntari a avut altă șansă în minutul 33, dar Daniel Benzar nu a putut avea o execuție cu care să-l păcălească pe Straton. Până la finalul reprizei, Șeroni a mai trimis cu capul pe lângă poartă după corner.

Poli a egalat chiar în momentul potrivit, după ce a jucat mai bine în repriza a doua. Apărarea ilfovenilor era visătoare cu marcaj la Velcotă, iar Popovici a venit cu tupeu și a înscris. Timișorenii au încercat să înscrie, dar nu au putut. În schimb, la oaspeți, Bălan a scăpat spre poartă, dar cu om lângă, și a trimis pe lângă buturi. Grozavu a fost inspirat când l-a introdus pe Artean. Mijlocașul a tras o ”ghiulea” în poartă, după ce Popovici i-a pasat în minutul 70. Bucuria a ținut doar două minute însă.

A urmat o fază de atac la care Daniel Benzar și-a speculat viteza și a centrat în careu. Ivanovici a tras, Straton a respins, dar mingea a ajuns la Bălăn, care agealat pentru 2-2 în minutul 72. Poli a mai avut un super-șut, tot al lui Artean, dar în minutul 80, Petrariu a respins peste poartă, în corner. Finalul ”i-a aparținut” lui George Neagu. A făcut penalti la Ivanovici, dar Bălan a tras peste poartă. A urmat apoi o lovitură liber provocată de același fundaș, iar de acolo, Benzar i-a centrat lui Voicu, care a marcat în prelungiri.

Poli Timișoara: Straton – Străuţ, Melinte, Şeroni, Neagu – Vaşvari, Zaluschi(min 46 Doman) – Ciucur (min 85 Ciucur), Croitoru (min 64 Artean), Popovici – Velcotă

FC Voluntari: Petrariu – Pleaşcă, Achim, Cazan, Bucurică – Căpăţînă (min 64 Deac), Răuţă (min 91 Novac), Lazăr, D. Benzar – Ivanovici (min 84 Voicu) – Ad. Bălan

Leo Grozavu a spus că își compătimește echipa după un asemenea meci. ”Sigur că suntem dezamăgiți, în afară de sfertul acela de oră în care am arătat că putem întoarce rezultatul, am făcut multe greșeli. Am pierdut cu un adversar direct, e greu să emiți pretenții în aceste condiții, măcar lumea a văzut un spectacol. La 2-1 putem trata meciul altfel. Mă așteptam de la ei să gestioneze finalul altfel, am primit golul doi pe contraatac, ceea ce mi se pare hilar. Am fost încrezător, aș fi ipocrit să spun că la pauză mă așteptam să facem 2-1, dar speram să avem puterea să scoatem măcar un egal. Nu avem un lot cu multe soluții, trebuie să ne descurcăm cu ce avem. Acest joc mi-a arătat că nimeni nu ar fi putut purta banderola mai bine ca Velcotă. A făcut un meci încurajator, este un copil cu calități. Am arătat foarte multe lacune. În duelul cu adversarul direct, contează puterea fizică. Nu vreau să fac reproșuri nimănui. Croitoru nu a mai jucat demult, îl cunosc, are o voință de fier. Zaluschi a jucat azi, deși nu îl știam. După un meci pierdut normal că îi compătimesc pe toți jucătorii. Am pierdut meciul cu un adversar direct și m-am speriat, pentru că au fost peste noi la toate capitolele”, a declarat Leo Grozavu.

Claudiu Niculescu a recunoscut că nu era convins că elevii săi mai pot marca golul victoriei. ”E prima mea victorie ca antrenor la Timișoara. Sunt fericit că am reușit în această seară după o săptămână foarte încărcată din punct de vedere psihic. Am suferit acel joc și aveam nevoie de victorie, una absolut meritată după cum a arătat jocul. Puteam închide meciul de la pauză, din păcate nu am făcut-o. Am început repriza a doua exact așa cum le-am spus să nu o facă, am luat gol la prima ocazie adevărată a Timișoarei, apoi a venit golul doi pentru că au avut un plus de moral. Mă bucur că am avut atât de multe ocazii, că au avut tăria să revină chiar dacă au fost egalați și au avut penalti ratat. Nu m-am temut niciun minut că putem pierde jocul, dar după acel penalti mă uitam la ceas că nu prea mai era timp. Îl cunosc bine pe Leo. Sunt sigur că Timișoara va arăta mult mai bine în play-out. Important e că am rueit să-i depășim în clasament”, a spus Claudiu Niculescu.