Naționala României s-a impus cu 4-0 în Malta, după un meci accesibil pentru echipa antrenată de timișoreanul Cosmin Contra. În acest meci a evoluat și Dorin Rotariu, după ce la partida de la Oslo, el și Romario Benzar au fost doar rezerve.

Benzar nu a mai fost alături de colegi și în Malta, iar Contra a declarat că fotbalistul a plecat mai devreme spre România, din cauza unor probleme personale. Tricolorii și-au făcut meciul ușor din prima repriză, când George Pușcaș a reușit o ”dublă”, cu goluri în minutele 7, respectiv 29, iar din minutul 34, Chipciu a marcat și el. Timișoreanul Dorin Rotariu a intrat din minutul 75, în locul lui Alex Maxim. Singura problemă a României a fost eliminarea de pe final a lui Chipciu, dar în prelungiri, Man a stabilit scorul final.

România ajunge la 7 puncte cu acest rezultat, la egalitate cu Suedia, dar pe locul 3 în grupa de calificare la Euro 2020, din cauza înfrângerii de pe terenul nordicilor. În septembrie, urmează marele meci cu Spania.