Informatica Timișoara a pierdut la scorul de 4-3 primul meci oficial din Liga I de futsal, jucat acasă cu United Galați. În fața uneia dintre favorite la titlu, cu ultimele transferuri și antrenorul Hugo Costa veniți recent, timișorenii au reușit să intre la pauză cu un rezultat de egalitate.

De altfel, toate golurile bănățenilor le-a marcat Stojan Milovac, singurul străin rămas din sezonul trecut. El a deschis scorul în primul minut. Sergiu Tacot a egalat, iar din minutul 14, Daniel Araujo, fost jucător al bănățenilor, a dus Galațiul în avantaj. Timișoara a egalat înainte de pauză, dar în repriza secundă, moldovenii au înscris prin Cristian Obadă și Andrian Lascu. Bănățenii au mai înscris doar un gol, prin același Milovac.

Runda viitoare, Informatica va juca luni, 16 septembrie, de la ora 18 la Odorheiu Secuiesc.