Informatica Timișoara a pierdut cu 6-3 pe terenul rivalei din Deva, după un meci cu de toate. Milos Simic a luat cartonaș roșu din debutul partidei, dar timișorenii au avut trei lovituri de la 10 metri acordate, însă au intrat condusși cu 3-2 la pauză. Alb-violeții nu au putut întoarce rezultatul, iar Deva a urcat cu un punct în clasament peste bănățeni, la ”cota” 42.

Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru Informatica. În secunda 28, Mimi Stoica a deschis scorul, după care Milos Simic a primit cartonașul roșu după ce l-a împins pe Adrian Pânzaru. Au urmat atacuri parate ale Timișoarei, după intervențiile lui Petrișor Tonița, iar în minutul 9, golul lui Paulo Ferreira a fost anulat pentru fault în atac. Totuși, peste două minute, Obadă a reușit să mărească diferența, pentru ca în minutul 15, Cristi Matei să marcheze golul de 3-0.

Deva a avut și o bară, a lui Mimi Stoica, însă a acumulat șase greșeli de echipă. De aici, Timișoara a putut reduce din diferența. Rakic a marcat pentru 3-1 prima lovitură de la 10 metri primită. Meciul a degenerat cu gesturi nesportive din partea ambelor echipe și a urmat și a a doua, dar Felipe a tras în bară. Totuși, Oaspeții au mai avut și o treia lovitură de penalizare, după un fault, iar Deco a înscris pentru 3-2, scorul pauzei.

În a doua repriză, Timișoara a egalat în minutul 26, prin Stefan Rakic. De la 3-3, jocul a devenit mult mai alert. Roberto Voin, intrat între buturi din prima repriză în locul lui Iancu, a parat un șut al lui Florin Matei. Autobergamo Deva a revenit în avantaj după 29 de minute, după golul lui Florin Ignat, iar diferența a crescut și mai mult la golul de 5-3 al lui Paulo Ferreira. Pe final, și Florin Matei a marcat golul ce a stabilit scorul final.

Următorul meci al Timișoarei va fi acasă, duminică de la ora 17, cu Imperial Wet Miercurea Ciuc.