Informatica a câștigat cu 7-1 în deplasare șa CSM Poli Iași, după un meic la discreția bănățenilor. Nici bănățenii, nici campioana Autobergamo Deva nu s-au încurcat cu moldovenii, iar meciul direct va decide cine merge în finală din Seria I de play-off.

Timișoara a deschis scorul în sala LPS Iași prin Vali Ilaș, după care Rakic a mărit diferența la 0-2. Milos Simic a marcat un gol frumos pentru 0-3, după care Iașul a marcat primul său gol, în urma unei lovituri de la 6 metri transformată de Liviu Ruxandari. Până la pauză, bănățenii au marcat prin Felipe, de la 10 metri, după ce gazdele au ajuns la șase faulturi, și de două ori prin Ilaș, pentru 1-6.

În repriza secundă, timișorenii au mai marcat o dată, prin Rakic, după ce au dominat jocul. Acum, Informatica e lider în Seria I, cu 10 puncte, în fața Devei, care are 9. Totul se va tranșa în meciul direct de la Timișoara, care va începe marți la ora 18.