Campioana României, Informatica Timișoara, a început cu o înfrângere meciurile din grupa 7 a Main Round, a doua fază a UEFA Futsal Champions League. Bănățenii au pierdut cu 1-0 cu nemții de la Hohenstein-Ernstthal.

Teoretic, antrenorul Robert Lupu, care este și selecționerul naționalei României de seniori, vedea meciul cu campioana Germaniei drept cel mai accesibil. Timișoara a început în formula cu Iancu în poartă, iar jucători de câmp, Stoica, Deco, Bondar și Ovsiannikov. a jucat și brazilianul Savio, accidentat la meciurile naționalei României cu Albania. A fost un joc echilibrat, dar germanii au dat gol în penultimul minut, prin Jurado Garcia. Doar câștigătoarea grupei organizate la Riga se califică în Elite Round.

Vineri, de la ora 19,30, Informatica dă piept cu gazdele de la Nikars Riga, campioana Letoniei. Sâmbătă va fi zi de pauză, iar duminică, de 15, joacă cu campioana Poloniei, Record Bieslko-Biala.