Informatica Timișoara a cedat cu 8-0 în prima rundă din play-off, în deplasare la Imperial Wet Miercurea Ciuc, marea favorită să devină campioană anul acesta. Diferența dintre locul 1 și 4 a fost una mare, care dovedește încă o dată nivelul redus din acest sezon al primei ligi de futsal.

De altfel, Istvan Hadnagy a deschis scorul pentru Ciuc încă din minutul 2. Până la pauză, au mai marcat Bogdan Covaci, Savio Valadares, din nou Covaci, Levente Tanko și Florin Matei. După 6-0 la jumătatea partidei, în repriza secundă au mai înscris pentru gazde Andre Nogueira și același Savio Valadares. În play-off, Informatica rămâne cu 0 puncte după prima rundă.

Următorul meci al Timișoarei va fi sâmbătă, de la ora 16, televizat de Pro X, cu Dunărea Călărași.