Informatica Timișoara s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Fortius Buzău, în sferturile de finală ale Cupei României. Echipa antrenată de Robert Lupu va juca din nou la turneul Final four al Cupei României, trofeu pe care l-a câștigat în luna martie a anului trecut, când a organizat ultimul act al competiției KO.

Deși a fost un meci cu o echipă din eșalonul secund, Informatica nu a avut o viață atât de ușoară. Timișorenii au avut ocaziile, lor, dar și buzoienii au pus în pericol poarta deținătoarei trofeului. Până la urmă, Robert Lupu a reușit să marcheze în minutul 15, iar la pauză s-a intrat cu 0-1 pe tabelă. În repriza a doua, bănățenii au înscris prin Simic în minutul 26, iar ulterior, Irinel Voicu și Sabin Dîrstaru au ratat ocazii mari în contul celor de la Fortius.

Următorul meci al Informaticii va fi luni, 12 martie, în deplasare. Este vorba de derby-ul cu Autobergamo Deva, programat la ora 18.